17 września 2016 roku na Rynku w Piasecznie odbył się Festiwal Pięknej Książki pt. „Piaseczno – Ludzie – Książki 2016”. Organizatorami Festiwalu Pięknej Książki byli Fundacja ARKA im. Józefa Wilkonia oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno we współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie. Festiwal zrealizowano w ramach projektu „Literacka mapa Piaseczna” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na piaseczyńskim rynku zaprezentowały się wydawnictwa oferujące książki dla dzieci i dorosłych wyróżniające się estetyką, w wyjątkowych, pięknych wydaniach, takie jak: Buka Radość Słuchania, Claroscuro, Czerwony Konik, Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, Dwie Siostry, Ezop, Galeria Pięknych Książek, Hokus-Pokus, Kle, Mamago, Media Rodzina, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Papierówka, Poławiacze Pereł, Tako, Tatarak, Widnokrąg, Wytwórnia, Wydawnictwo Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zakamarki. Gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele hiszpańskiego wydawnictwa Media Vaca, z którymi można było porozmawiać o międzynarodowej współpracy wydawniczej. Można było także spotkać się z lokalnymi autorami oraz ilustratorami i uzyskać autografy: Joanny Jakubik, Marii Ekier, Grażki Lange, Wojciecha Letki, Stanisława Maliszewskiego, Marty Precht, Elżbiety Olszewskiej Schiling, Józefa Wilkonia.

O godzinie 13.00 organizatorzy Festiwalu Blanka Wyszyńska-Walczak, Prezes Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia oraz Łukasz Krzysztof Załęski, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno dokonali oficjalnej prezentacji książki „Literacka Mapa Piaseczna”. Wydawnictwo powstało z materiałów zebranych przez wolontariuszy w ramach warsztatów literacko-graficznych zorganizowanych w miejscowej Bibliotece. Dokumentacja zgromadzona przez wolontariuszy stała się podstawą opracowania traktującego o postaciach z Piaseczna i okolic związanych z powstawaniem książek. W trakcie prezentacji mapy głos zabrali: Józef Wilkoń – bohater Literackiej Mapy Piaseczna, Grażka Lange – odpowiedzialna za projekt i opracowanie graficzne Literackiej Mapy Piaseczna oraz Jan Kerden – redaktor Literackiej Mapy Piaseczna.

Program artystyczny zapewnili mieszkańcom: „Teatr N.O.R. A.” – młodzi artyści z Zespołu Szkół Nr 37 im. Agnieszki Osieckiej, grupa „Singin’ Birds” z przedstawieniem pt. „Piosenki z grającej szafy” oraz koncert Piotra Woźniaka. W trakcie Festiwalu można było również odwiedzić stoisko Biblioteki. Powodzeniem cieszyła się Biblioteczna Czytelnia Plenerowa, gdzie można było poczytać i wypożyczyć książki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się animacje dla dzieci – tworzenie Arki z Małpimi Figlami, warsztaty plastyczno-edukacyjne, warsztaty „Malujemy Piaseczno”, malowanie buziek, kącik plastyczny oraz „Koło Fortuny” i „Drzewko Piaseczyńskie”, gdzie można było wygrać nagrody książkowe. Organizatorzy zaproponowali także mieszkańcom trzy wystawy: prac pokonkursowych „Zwierzę wg twórczości Józefa Wilkonia”, „Wystawę pięknych książek i ilustracji Marii Ekier, Grażki Lange i Józefa Wilkonia” oraz Plenerową wystawę „Literacka Mapa Piaseczna”.

Festiwal był objęty patronatem honorowym: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Piaseczyńskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno oraz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Kultura Dostępna, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Przegląd Piaseczyński, Gazeta Piaseczyńska, Kurier Południowy, iTVPiaseczno, Stowarzyszenie Entropia Słowa, kwartalnik Ryms.