Ferie w Oddziale dla dzieci

W tegoroczne ferie w Oddziale dla dzieci odbyły się bardzo ciekawe i atrakcyjne zajęcia. Każdego dnia  od godzin porannych aż wrzało. Dzieci i młodzież odkrywały nowe i nieznane, a prowadzący zarażali ich swoją pasją. A teraz kilka słów o każdym dniu ferii spędzonych w bibliotece.

W poniedziałek 4 lutego programowaliśmy kolorami. Uczestnicy na początku rysowali trasy, po których roboty się poruszały, a następnie jak już opanowali tę umiejętność, dorysowywali specjalne kody, które Ozoboty rozpoznawały i wykonywały określone operacje: twister, turbo, rotacja – to tylko niektóre z nich. Bardziej zaawansowani układali specjalne puzzle służące do programowania oraz układali linijki kodów w specjalnej aplikacji, które następnie były „wysyłane” do robotów.

We wtorek 5 lutego Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej odwiedził nie kto inny jak sam profesor Kleks! Młodzi adepci chemii mieli okazję wykonać samodzielnie szereg doświadczeń, dzięki którym dowiedzieli się więcej o dwutlenku węgla czy napięciu powierzchniowym. Zabawy nie było końca, a każdy wyszedł z zajęć z uśmiechem na twarzy! W ramach spotkania z profesorem Kleksem wykonaliśmy: gaśnicę, „widzialny” dwutlenek węgla, wulkan, jojo w butelce, „pasta do zębów dla słonia”, ciecz nienewtonowską.

W środę 6 lutego zaprosiliśmy naszych małych czytelników na przedstawienie teatrzyku Kamishibai. Obejrzeliśmy dwie bajki „Królewnę Śnieżkę” i „Trzy świnki”. Teatrzyk wzbudził ogromne zainteresowanie. Dzieci w ciszy i skupieniu wysłuchały bajek. Następnie uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupy, które miały za zadanie stworzyć własne utwory teatralne. Powstały piękne bajki i fantastyczne historie.

Czwartkowe Ferie w Bibliotece zdominowane zostały przez mąkę i sól. Mali artyści rozpoczęli zabawy z masami plastycznymi. Po dokładnym wymieszaniu i ugnieceniu składników dzieci barwiły swoje masy za pomocą kolorowej kredy. Powstały fantastyczne dzieła: małe zwierzątka, obrazki z masy oraz odciski imitujące prehistoryczne skamieliny.

Ostatniego dnia Ferii w Bibliotece robiliśmy wraz z uczestnikami świece żelowe. Uczestnicy samodzielnie wykonali po dwie świeczki, które następnie zabrali ze sobą do domu. Wyobraźnia uczestników nie miała granic, zatapiali w swoich świeczkach koraliki, muszelki, kamyczki oraz inne drobne ozdoby. Każdy mógł zabarwić żel oraz dodać zapach. Największą popularnością cieszyły się: kokos, kawa, morska bryza, zielone jabłuszko czy truskawka.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne zajęcia 🙂 Oczywiście w Waszej Bibliotece 🙂

Ten wpis nie był poddany redakcji przed publikacją.