Festiwal Pięknej Książki – reportaż z 16.09.2017

16 września 2017 roku odbyła się druga edycja piaseczyńskiego Festiwalu Pięknej Książki, która ponownie przyciągnęła na rynek mieszkańców doceniających ładnie wydane i ambitne lektury. Na Rynku w Piasecznie pojawili się wydawcy, którzy zaprezentowali bogatą ofertę książek wyróżniających się ze względów graficznych – ilustracjami, wydaniem, formą. Była to również okazja do spotkania się z autorami, w tym z Marią Ekier, Manulą Kalicką, Katarzyną Montgomery, Małgorzatą Strękowską-Zarembą oraz Józefem Wilkoniem, a także z członkami Klubu Poszukiwaczy Słowa: Joanną Jakubik, Wojciechem Letki, Martą Precht, Janem Kazimierzem Siwkiem. Zaprezentowano piaseczyński portal ludzi książki który tworzony jest wraz z mieszkańcami, oraz publikację „Literacka Mapa Piaseczna”. Następnie na scenę wkroczył Konrad Modzelewski, który oczarował dzieci pokazem magicznych sztuczek. Potem wyjątkowy koncert dały uczennice szkoły im. A. Osieckiej – Teatr N.O.R.A. W muzyczną podróż zabrał nas także zespół Solo Tres w składzie Beatriz Blanco (śpiew, quatro), Leszek Potasiński (gitara) i Marek Walewander (gitara), dzięki któremu publiczność rozgrzały hiszpańskie rytmy. Wyjątkowym punktem programu było odczytywanie fragmentów „Pana Tadeusza” i „Don Kichota” przez Wiktora Zborowskiego, którego głos zatrzymał na piaseczyńskim rynku wielu przechodniów i przyciągnął tłum mieszkańców. Gwiazdą wieczoru była Magda Umer, której wspaniały głos rozgonił chmury i wprowadził publiczność w rozmarzenie. Wśród atrakcji, z których można było skorzystać przez cały czas trwania festiwalu, znalazły się gry i konkursy, w tym karmienie smoka, zagadkowa sowa, koło fortuny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z bańkami mydlanymi, fotobudka, warsztaty robienia zakładek i origami wspólnie z biblioteką powiatową, a także animacje duetu Małpie Figle. W Przystanku Kultury odbyło się także spotkanie z Sigutė Chlebinskaitė – litewską graficzką, laureatką „Prix Octogone”. Dostępna też była wystawa ilustracji Józefa Wilkonia „Podróż z Don Kichotem”.

Festiwal Pięknej Książki zrealizowano z Fundacją ARKA im. Józefa Wilkonia i Centrum Kultury w Piasecznie w ramach projektu „Piaseczyński portal ludzi książki – Festiwal Pięknej Książki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w ramach projektu „Festiwal Pięknej Książki – Piaseczno Ludzie Książki” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017. Partnerem wydarzenia byli: Centrum Kultury w Piasecznie i Polski Związek Głuchych.

Festiwal objęty jest patronatem honorowym: Starosty Piaseczyńskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno oraz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Fundacja Społeczeństwa Informacyjnego, Kultura Dostępna, Gazeta Piaseczyńska, Przegląd Piaseczyński, iTVPiaseczno, TV Zalesie, Ryms.