Jeden do jednego – spotkanie z autorami komiksu

W środowy wieczór, 6 marca 2019 roku, w sali widowiskowej Centrum Kultury Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno zorganizowała spotkanie promocyjne komiksu Jeden do jednego. Pozycję wydała Gmina Piaseczno, a autorami są Sebastian Sęk i Maciej Zadrąg. Spotkanie poprowadził Piotr Prawucki. Komiks opowiada o rozgrywkach piłkarskich w latach niemieckiej okupacji na terenie Piaseczna.

– Polscy piłkarze postanowili stawić opór w taki sposób, w jaki umieli, a umieli grać w piłkę. Tak chcieli walczyć z okupantem – mówił podczas spotkania Sebastian Sęk. – Komiks opowiada o podziemnych rozgrywkach piłkarskich, a skupia się na dwóch elementach – na meczu Warszawa – Kraków w Piasecznie w 1943 roku i na postaci Tomasza Jaroszyńskiego – lokalnego działacza, restauratora, bardzo zasłużonego działacza struktur piłkarskich.

Autorzy przygotowali prezentację, która przybliżyła pracę nad komiksem, pokazali, jak tworzone były postacie. Ilustracje wzorowano na archiwalnych zdjęciach, a historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Nie zabrakło też zwierzeń na temat problemów, które spotkały twórców podczas pracy – m.in. nie byli w stu procentach pewni, jaki kolor strojów mieli piłkarze.

Komiks wydano w liczbie 500 sztuk. Podczas spotkania można było dostać bezpłatny egzemplarz i zdobyć autografy twórców.