Mole, zegarmistrz i tort z kremem

Wszyscy czekali tylko na jedno. Przestępowali z nogi na nogę i wiercili się niecierpliwie na krzesłach. Tych pomarańczowych i tych szarych. Dzieci na poduchach w kwiaty, a szczęściarze na wygodnych fotelach i skórzanej kanapie. W końcu, tuż przed godziną 17, wśród wrzawy rozemocjonowanych głosów, dało się słyszeć słowa Ani: Zapraszamy na… tort!

Co to był za tort! Pełen cukrowych książek i słodkiego, owocowego dżemu. Oblany pomarańczową polewą, obwiązany kokardą, z perfekcyjnie ulepionym fotelem, na którym siedziała różowa sowa 😉 Co to była za okazja? Wyjątkowa! W sobotnie popołudnie 29 września spotkaliśmy się w bibliotece w Józefosławiu, żeby wspólnie świętować nowy początek naszej filii. Pozachwycać się regałami w kolorze jasnego drewna, funkcjonalną przestrzenią i kameralną salą na zajęcia. Podzielić się pomysłami i pochwalić sukcesami. Podziękować wszystkim tym, którzy pomagali nam w przeprowadzce na drugą stronę ulicy i tym, którzy razem z nami współtworzą bibliotekę na co dzień. Pobyć sobie tak po prostu razem przy cieście i kawie. Poprzeżywać tak kubek w kubek i talerzyk w talerzyk z naszymi czytelnikami i przyjaciółmi wszystko, to co zaplanowaliśmy na ten niezwykły wieczór. A działo się niemało!

Rozpoczęliśmy pełnym dziecięcej energii i wypełniającej każdy biblioteczny zakamarek radości, przedstawieniem „Akademia” w mistrzowskim wykonaniu uczniów klasy I Niepublicznej Podstawowej Szkoły Odkrywców w Józefosławiu. Na kilka chwil nasza filia zamieniła się w scenę pełną zwierzaków z bajki Jana Brzechwy, muzyki i piegowatych dziecięcych twarzy. Na zakończenie zdolni mali aktorzy zaśpiewali piosenkę ,,Mól książkowy” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel i Jony Jung do muzyki Krystyny Kwiatkowskiej.

Niepozwalając emocjom opaść, a małym artystom trochę odpocząć rozpoczęliśmy chwilę później część oficjalną spotkania. Wysłuchaliśmy krótkich przemówień dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno Łukasza Krzysztofa Załęskiego oraz burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Daniela Putkiewicza. Nagrodziliśmy dyplomami naszych wolontariuszy i obejrzeliśmy prezentację o działaniach naszej filii i… łamaniu bibliotecznych stereotypów.

Gdy tort, wśród głośnych zachwytów zniknął do połowy, a światła pogasły, rozpoczął się program wieczorny. Tuż po godzinie 18 wysłuchaliśmy fascynującego spotkania z reporterem Filipem Springerem. Było o czasie w architekturze i życiu miasta, o pracy reportera, fizjonomii przestrzeni, fotografii, literackich spotkaniach w plenerze i nowej książce autora „Zegarmistrz”. Wieczór zakończyliśmy pełnym pasji i pięknych tekstów koncertem Margity Ślizowskiej, która specjalnie dla nas malowała słowami, mocnym głosem i aktorską grą, poetyckie muzyczne obrazy.

Magiczny to był wieczór. Zamykając ciemną już nocą drzwi naszej biblioteki, cieszyłyśmy się w duchu, że tak wspaniałych mamy czytelników i miejsce do pracy pełnej pasji.

Dziękujemy wszystkim za obecność i serdecznie zapraszamy do biblioteki w Józefosławiu!

Projekt ,,Przekąski literackie”, w ramach którego odbył się koncert oraz spotkanie autorskie, realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno oraz Stowarzyszenie „Ciąg Dalszy Nastąpi” we współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zachęcamy do zaglądania na bloga projektu, gdzie znajdziecie wszystkie nasze wydarzenia, relacje, zdjęcia i dużo więcej 😉