Piękne książki po raz trzeci

W sobotę 15 września na piaseczyńskim rynku można było podziwiać książki – ale nie byle jakie książki! Na stoiskach wydawnictw pojawiły się pozycje pięknie wydane, z cudownymi ilustracjami, o unikalnej szacie graficznej – po prostu wyjątkowe. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie.

Trzecia edycja Festiwalu Pięknej Książki, organizowanego przez Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie i Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno, była okazją nie tylko do uzupełnienia domowej biblioteczki o nowe tytuły, lecz także do miłego spędzenia czasu w centrum miasta. O 12.00 na scenie pojawił się Joszko Broda, który swoim występem zaczarował publiczność i pogodę, bo już po pierwszych dźwiękach jego muzyki przestał padać deszcz. Godzinę później jego miejsce zajęli organizatorzy Festiwalu, którzy oficjalnie powitali zebranych gości. Wręczono nagrody w konkursie „Piaseczyńskie rzeźby Józefa Wilkonia”, a zwycięzcom i wyróżnionym gratulował sam Józef Wilkoń. Mieszkańcy i goście mogli też wysłuchać kilku słów na temat piaseczyńskich audiobooków, w tym całkiem nowej produkcji – Piaseczyńskiej legendy. W jej nagraniu wzięli udział laureaci konkursu Piaseczyński Mistrz Słowa oraz zaproszeni goście. Tuż przed 15.00 Teatr „Cisza na scenie” przedstawił Lokomotywę Juliana Tuwima w polskim języku migowym.  O 15.00 w Przystanku Kultura autorki ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich opowiadały o tym, jak wydać piękną książkę, czym ona jest i jakie są zalety przynależności do Stowarzyszenia. Na zakończenie przygotowaliśmy dwa niesamowite koncerty – Beatriz Blanco i Janka Traczyka.

Nie zabrakło też atrakcji poza sceną. Na stoiskach wydawnictw można było spotkać pisarzy, a w namiocie biblioteki czekały liczne warsztaty i zabawy – były zagadki literackie, gry, roboty, można było zrobić własną zakładkę na stoisku Powiatowej Biblioteki Publicznej lub kwiat z papieru. Dużym zaskoczeniem był flash mob, podczas którego czytano przepis na smakowitą książkę. Młodsi i starsi mogli włączyć się w obchody Dnia Kropki – wspólnie zasypaliśmy rynek rysunkami o okrągłych kształtach. Wypisywaliśmy też tytuły książek, które powstały po złożeniu rozsypanek wyrazowych. Na zmęczonych atrakcjami czekała czytelnia plenerowa i bookcrossing.

Mamy nadzieję, że miło spędzili Państwo z nami sobotnie popołudnie, a już dziś zapraszamy na kolejną edycję – za rok!