Święto Biblioteki – 70 lat i jeszcze więcej!

W piątek 15 września Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno świętowała jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia pod hasłem „A nam ciągle mało” .

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości, którzy przyjechali na jubileusz z całego Mazowsza. Dyrektor biblioteki Łukasz Krzysztof Załęski podziękował poprzednim dyrektorkom placówki – Barbarze Młodawskiej, Annie Mokrzyckiej, Marzenie Styczeń, Magdalenie Gawrych – za ich wkład i zaangażowanie w rozwój bibliotek w Piasecznie. Następnie zaprzyjaźnieni bibliotekarze oraz przedstawiciele władz miasta – w tym burmistrzowie Hanna Kułakowska-Michalak i Daniel Putkiewicz – złożyli pracownikom biblioteki życzenia z okazji jubileuszu. Nie zabrakło także prezentów i pięknego bibliotecznego tortu ozdobionego słodkimi motywami okładek książek. Wyjątkowym punktem programu był pokaz filmu prezentującego dzieje biblioteki od momentu powstania do czasów współczesnych oraz koncert „Magia Biblioteki” w wykonaniu wiolonczelistki Oleny Zhurovej-Tsolki oraz pianistki i pisarki Agnieszki Lis.

Po części oficjalnej przyszedł czas na dalsze atrakcje. Bibliotekarze wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez kolegów – „Bibliotekarze dla Bibliotekarzy”. O 15.00 rozpoczął się spacer z przewodnikiem, podczas którego można było poznać historię Żydów w Piasecznie. Kolejnym punktem obchodów było spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk. Pisarka rozbawiła publiczność wspomnieniami dotyczącymi pracy przy scenariuszach serialowych i książkach. Pojawiła się także okazja na zdobycie autografu i krótką rozmowę z autorką cyklu „Cukiernia pod Amorem”. Zwieńczeniem jubileuszu był koncert Margity Ślizowskiej i Kuby Mędrzyckiego pt. „Malarze Słowa”. Wokalistka oczarowała publiczność swoim pięknym głosem i niezwykłą charyzmą.

Podczas obchodów na gości czekała też moc atrakcji towarzyszących, w tym bookcrossing, fotobudka i wystawa „Biblioteka na przestrzeni lat”. Pamiątkami z jubileuszu, które otrzymali goście, zostały wyjątkowe wydania „Legendy piaseczyńskiej” oraz magazynu bibliotecznego „Spacerkiem  po… piaseczyńskich bibliotekach”.

Jubileusz biblioteki był okazją do wielu wspomnień, rozmów i marzeń na temat przyszłości. Ufamy, że kolejne lata będą równie owocne jak tych siedemdziesiąt, które mamy za sobą.

„Święto Biblioteki” zrealizowano w ramach projektu „A nam ciągle mało… Biblioteka Piaseczno na rzecz swoich mieszkańców – święto biblioteki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat nad wydarzeniem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Fundacja Społeczeństwa Informacyjnego.