Biblioteka w CEM otwarta!

Nowa biblioteka otwarta została 22 października 2019 roku w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym przy ul. Jana Pawła II 55. Będzie ona nową siedzibą główną piaseczyńskiej biblioteki.

Po miesiącach przygotowań w końcu mogliśmy otworzyć drzwi naszej biblioteki dla licznie przybyłych gości z całego województwa oraz z dalszych rejonów Polski. Gospodarzami spotkania był burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz oraz dyrektor biblioteki Łukasz Krzysztof Załęski, a uroczystość poprowadziła Anna Grzejszczyk z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. Swoją obecnością uświetniła spotkanie Wicemarszałek Sejmu RP Pani Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski. Na sali był obecny także Honorowy Obywatel Piaseczna, światowej klasy artysta, Józef Wilkoń. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, przedstawiciele z sąsiednich gmin, dyrektorzy piaseczyńskich szkół i przedszkoli, dyrektorzy bibliotek z całej Polski oraz przedstawiciele instytucji związanych z czytelnictwem. Na sali nie zabrakło przedstawicieli mediów lokalnych.

Spotkanie rozpoczęło się koncertem Michała Rudasia — znanego wokalisty związanego od najmłodszych lat z Piasecznem. Solista zaprezentował liryczne utwory nawiązujące do muzyki indyjskiej przy akompaniamencie Łukasza Chylińskiego.

Po koncercie burmistrz wraz z dyrektorem biblioteki rozpoczęli oficjalną część uroczystości. Goście mieli możliwość zobaczyć filmy prezentujące bibliotekę w CEM oraz ludzi, którzy ją tworzą. Pierwszy film został wykonany w kwietniu 2019 i był swoistą zapowiedzią planowanych działań. Dyrektor biblioteki symbolicznie zakończył czas budowy, zdejmując kask budowlany. Drugi film przedstawiał podsumowanie imprez w ramach „Parapetówki u bibliotekarzy”, która trwała od 21 do 29 września i prezentował wiele ciekawych wydarzeń (wystaw, koncertów, spotkań autorskich). Kolejny film dotyczył zmian w bibliotekach piaseczyńskich. Ostatni był zaś prezentacją bogatej oferty biblioteki CEM.

Burmistrz Daniel Putkiewicz wraz z I zastępcą Hanną Kułakiewicz-Michalak przekazał bibliotece kolekcję książek poświęconych rozwojowi oraz rewitalizacji miast. Podziękował swojemu poprzednikowi, a obecnemu wicestaroście, Panu Zdzisławowi Lisowi, który przeprowadził, w znacznym stopniu, inwestycję CEM. Na scenie kolejni goście gratulowali dyrektorowi Łukaszowi Załęskiemu sukcesu, jakim niewątpliwie było powstanie nowej biblioteki. Przedstawiciele bibliotek z całego kraju wyrażali słowa podziwu wobec trudnego przedsięwzięcia, jakiego podjął się dyrektor.

Po części oficjalnej przyszła pora na zwiedzanie budynku. Goście mieli okazję zajrzeć do niemal wszystkich pomieszczeń i zobaczyć efekt końcowy pracy zespołu pracowników biblioteki piaseczyńskiej. Niespodzianką była niezwykła wystawa fotograficzna prezentująca pracowników naszych bibliotek autorstwa Anny Kareckiej, którą można było oglądać na pierwszym piętrze biblioteki.

Z uwagi na dużą ilość zdjęć, relacja fotograficzna dostępna jest osobnej galerii. Zachęcamy do oglądania przy użyciu klucza dostępu 12345:  https://anka-karecka-fotografia.photonesto.com/g/otwarcie-biblioteki?fbclid=IwAR1KeZcC3ZLOYcxiPTjMj_r2QO-UQZvXZxcfObQGsZP3IRCxG_mWcNBuS2Y

Otwarcie biblioteki w CEM w Piasecznie

Film z budowy