Apetycznie w bibliotece! 14 czerwca w Bibliotece w Józefosławiu odbyły się rodzinne warsztaty kulinarne z projektu „Zdrowa mama, zdrowe dziecko” realizowanego w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Na warsztaty przybyła liczba grupa rodziców z dziećmi. Prowadząca pani Dorota Szostak przedstawiła przepisy na zdrowe przekąski i podzieliła zadania. Mali i duzi kucharze mieli ręce pełne roboty – obierali, kroili, rozdrabniali, wyciskali, blendowali.

Pani Dorota wyjaśniła jakie produkty i składniki połączyć, żeby dania były smaczne. Ze wspólnego gotowania powstały: trufle marchewkowo-daktylowe; sałatka ze szpinakiem, marchewką, pomarańczą, papryką, kaszą pęczak; tortille z humusem z suszonymi pomidorami, czosnkiem, pastą tahini z dodatkiem warzyw – marchewką, cukinią, fetą. Do picia przygotowano koktajl czerwony z truskawek, buraków, jabłek, banana i mleka sojowego oraz koktajl zielony ze szpinaku, jabłek, bananów i wody. Na zakończenie odbyła się uczta.

Uczestnikom bardzo podobały się zaproponowane przepisy, które chcieli od razu notować, aby przyrządzić w domu. Wszystkie przepisy zostaną zebrane i wydane w formie e-booka i zamieszczone na stronie Biblioteki pod koniec projektu (wrzesień-październik).

Serdecznie dziękujemy kucharzom za udział w warsztatach 🙂

Projekt „Zdrowa mama, zdrowe dziecko” będzie kontynuowanym we wrześniu i październiku.

Warsztaty realizowane są w ramach konkursu grantowego edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, poświęconego edukacji żywieniowej kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz rodziców dzieci w pierwszym roku życia. Szczegółowe informacje na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych można na: www.1000dni.pl.