Żywa lekcja historii w Filii w Zalesiu Dolnym

2047

W sobotę 9.09.2017 odbył się II Rajd im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Uczestnicy, uczniowie SP nr 2 odwiedzili nowo otwartą  bibliotekę  w Zalesiu Dolnym, gdzie wysłuchali prelekcji pani redaktor Małgosi Szturomskiej o piaseczyńskim plutonie Szarych Szeregów. Około sześćdzesięcioro dzieci z zainteresowaniem uczestniczyło w tej żywej lekcji historii, której bohaterami byli chłopcy i dziewczyny może koledzy, może znajomi, może kuzyni czy sąsiedzi dziadków zebranych w bibliotece dzieci.

Z zainteresowaniem słuchano opowieści o dziejach plutonu nr 438 z Piaseczna, o jego udziale w Powstaniu Warszawskim, w potyczce pod Pęcicami. Dzieci pytały o powojenne losy tych, którzy przeżyli wojnę.

Wspominano ludzi i wydarzenia, oglądano zdjęcia i pamiątki. Niezwykłe spotkanie z historią miało wymiar konkretny, ludzki, lokalny. Oni pewnie na tych samych boiskach grali w piłkę…

G. Baniewicz-Ołowska.