Spotkania z historią – Opowieści o Piasecznie

12 czerwca 2017 roku w filii Piaseczno-Osiedle odbyło się spotkanie z cyklu „Spotkania z historią” w ramach projektu „Piaseczyński portal ludzi książki – Festiwal Pięknej Książki”. Tematem spotkania były „Opowieści o Piasecznie”, a poprowadziła je pani Małgorzata Szturomska, dziennikarka i lokalna regionalistka.

Małgorzata Szturomska rozpoczęła opowieść od pokazania planu miasta Piaseczna z czasów zaborów. Pokazała ciekawe architektonicznie budynki z terenu Piaseczna (m.in. budynki przy ulicy Świętojańskiej, zabytki na rynku). Opowiadała o ludziach związanych z Piasecznem – Chrzanowskim, Gałczyńskim oraz Marii Dąbrowskiej, która chętnie bywała w naszych okolicach czy Cecylii Plater-Zyberk, założycielce Chyliczek, działaczce społecznej, pedagog i publicystce, założycielce szkół i towarzystw społecznych.

Opowieść zakończyliśmy na początku II wojny światowej i już zaplanowaliśmy kontynuację tematu, bo zarówno młodzież jak i opiekunowie są zainteresowani dalszą częścią opowieści.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Piaseczyński portal ludzi książki – Festiwal Pięknej Książki” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno wraz z Fundacją ARKA im. Józefa Wilkonia dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.