Muzyczna podróż po Półwyspie Krymskim

„Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
Omijam koralowe ostrowy burzanu.

Już mrok zapada, nigdzie drogi ni kurhanu;
Patrzę w niebo, gwiazd szukam, przewodniczek łodzi;
Tam z dala błyszczy obłok – tam jutrzenka wschodzi;
To błyszczy Dniestr, to weszła lampa Akermanu.

Stójmy! – jak cicho! – słyszę ciągnące żurawie,
Których by nie dościgły źrenice sokoła;
Słyszę, kędy się motyl kołysa na trawie,

Kędy wąż śliską piersią dotyka się zioła.
W takiej ciszy – tak ucho natężam ciekawie,
Że słyszałbym głos z Litwy. – Jedźmy, nikt nie woła.”

A. Mickiewicz „Stepy Akermańskie”

To było wyjątkowe wydarzenie muzyczne – w ostatni piątek w Bibliotece w Zalesiu Dolnym mogliśmy usłyszeć „Sonety Krymskie” Adama Mickiewicza w wykonaniu Michała Konstrata.

Artysta zaskoczył licznie zgromadzoną publiczność nie tylko nietypowymi aranżacjami sonetów, ale też ogromną wiedzą na temat okoliczności ich powstawania. Między utworami przybliżał ich tematykę oraz opowiadał o swojej podróży po Półwyspie Krymskim, która zainspirowała go do napisania do nich muzyki. W kolejnych sonetach wybrzmiewały tęsknota za ojczyzną, samotność, zachwyt pięknymi krajobrazami oraz kulturą orientu.

To już drugi raz kiedy mieliśmy okazję gościć w naszych progach pana Michała – śpiewającego autora muzyki do dzieł światowych klasyków poezji; wykonawcę, interpretatora oraz tłumacza pieśni bardów rosyjskich; uczestnika i laureata wielu ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej, poetyckiej i poezji śpiewanej.

Na sali spotkały się różne pokolenia – od młodzieży szkolnej po seniorów – i nikt nie zdążył się znudzić. Po koncercie wywiązała się miła rozmowa przy kubku herbaty, a zgromadzeni mogli kupić płytę z autorskimi piosenkami pana Michała i zdobyć autograf.